Залежніть від Росії? Ні !

Як будують сховище ядерного палива у Чорнобильській зоні, яке позбавить Україну ядерної залежності від Росії

Централізоване сховищє відпрацьованого ядерного палива позбавить ядерної залежності від Росії та за 5 років зекономить для України 1 мільярд доларів.

Україна, експлуатуючи 15 енергоблоків АЕС, досі не вирішила проблему зі зберіганням відпрацьованого ядерного палива (ВЯП). Всі інші країни вирішили цю проблему – побудувавши сховища.

Зараз Україна вивозить ВЯП з Рівненської, Южно-Української та Хмельницької АЕС до Росії на технологічну (тимчасову) витримку з наступною переробкою. Поява власного Сховища посилить енергетичну безпеку України та буде мати безпосередній вплив на її економіку.

Введення в експлуатацію Централізованого сховища дозволить Україні економити щорічно понад $200 млн шляхом відмови від послуг радіохімічних комбінатів РФ та фактично завершить еру монопольної залежності від «Росатому» у сфері поводження з ВЯП.

ЦСВЯП – автономна ядерна установка, призначена для тривалого зберігання (100 років) ВЯП з діючих енергоблоків РАЕС, ХАЕС та ЮУАЕС.
Для зберігання ВЯП використовуватиметься технологія поверхневого «сухого» зберігання із застосуванням двобар’єрної системи ізоляції ВЯП від навколишнього середовища, що забезпечується обладнанням спеціально спроектованих інженерних систем контейнерного типу.

Проектування, виготовлення та постачання спеціального технологічного устаткування для поводження з ВЯП – корпорація Holtec International (США). Генеральний підрядник з будівництва — компанія БК «УКРБУДМОНТАЖ».

Постачання спеціального обладнання та систем зберігання ВЯП для ЦСВЯП здійснюється за контрактом з розробником технології та виробником обладнання – компанією Holtec International (передбачено 94 системи зберігання ВЯП).

В цілому, проектна місткість ЦСВЯП складатиме 458 контейнерів HI-STORM, які зможуть вмістити у собі 16 529 відпрацьованих паливних збірок.

Централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива реакторів типу ВВЕР вітчизняних АЕС розміщується в Чорнобильській зоні відчуження (Київська обл., Іванківський р-н) відповідно до Закону України про ЦСВЯП (від 09.02.2012 № 4384).

В Чорнобильській зоні відчуження, в радіусі 30 км від сховища відсутні великі населені пункти. Найближче смт – Іванків — знаходиться на відстані понад 40 км. Вплив сховища на населення і довкілля не перевищуватиме встановлені норми.

Зона потенційного впливу при будівництві та експлуатації ЦСВЯП, навіть при максимальній проектній та позапроектних аваріях, може охоплювати територію радіусом лише до 1 км від сховища.

В Європі аналогічні сховища, у тому числі, зведені з використанням технологій Holtec International, знаходяться на відстані лише кількох десятків кілометрів від найближчих великих населених пунктів, оскільки вони є надійними та безпечними промисловими об’єктами.

Технологія поводження з ВЯП, що використовуватиметься у Централізованому сховищі – референтна та відповідає сучасним вимогам вітчизняних та міжнародних норм та правил з безпеки.