Земельна реформа -> ринок землі,а не олігархів.

Як власник землі і як людина, яка давно прагне земельної реформи, наслідком якої має бути відкриття ринку землі (ринок землі має стати наслідком реформи, а не перед реформою, не паралельно з реформою), маю декілька практичних запитань щодо ринку землі.

Хтів спитати, чи може ви знаєте яким законом регулюється встановлення сервітутів на с/г паях?

Хто не в курсі: сервітут — це право користування частиною чужої землі. Реалізується, як правило, у вигляді стежок/доріг через чужу земельну ділянку на свою земельну ділянку і прокладення/ремонтів водопроводів, комунікацій.

Тобто, людям треба потрапити на свою землю через мою ділянку, або провести водопровід тощо. Право користування тою дорогою, якою вони потрапляють на свою землю називається сервітут.

То яким законом, якими правилами, якими інструкціями регулюється вставновлення сервітутів на с/г паях?

Мені можуть відповісти, що тими самими правилами, що і сервітутів на земельних ділянках з іншим цільовим призначенням.

А я скажу, що ні. Бо, навідміну, від тої ж землі житлового призначення, яка виділяється відповідно до плану забудови міста/села (генплану) чи хоча би у відповідності до наявного фактично сформованого плану вулиць і доступу до комунікацій і, як правило, не передбачає наявності сервітутів для проходу чи проїзду через вашу приватну власність (тобто, земля має прямий вихід до дороги)… навідміну від землі житлового призначення, з с/г паями і сервітутами все значно складніше.

Паї різали підряд, шматками. Є паї, які оточені з усіх боків кількома рядами інших паїв.

Як до них потрапити, в умовах, якщо сусідні паї будуть в приватній власності якоїсь БеняАгро?

Ну і як вирішити питання з тим, що чинний земельний кодекс передбачає право вимагати у власника землі, на користь якого встановлюється сервітут, оплати за це? Тобто, як бути в ситуації, коли БеняАгро дозволить мені встановити сервітут, але захоче за це мільйон доларів?

А як бути в ситуації, якщо БеняАгро спеціально викупить земельні ділянки навколо моєї і скориставшись відсутністю у мене законної можливості встановити сервітут і добратися до своєї землі, змусить мене продати земельну ділянку за копійки?

А як бути в ситуації, коли власники сусідніх земельних ділянок будуть показувати одне на одного пальцями, кажучи, що встановлюй сервітути на їхніх ділянках, а не на моїй?

Це поки тільки про сервітути.
Аналогічних історій і нюансів є тьма.

До чого веду:
Земельна реформа -> ринок землі, на основі чітких, зрозумілих правил, які стосуються всіх нюансів мирного співіснування селянина, села, фермерів, корпорацій, держави, іноземного громадянина, іноземного інвестора.
Тільки так, але ніяк інакше.

Тому сьогоднішня подія немає нічого спільного з ринком землі.
Сьогодні ми отримали повторення історії з приватизацією підприємств в 1990-х.

Це коли приватизацію дозволили, а правил не було. Внаслідок чого, мудрий нарід живе в злидняхі кляне клятих олігархів, яким вони відали величезні підприємства взамін за талони на шкарпетки.

Mason Lemberg