Зрозуміти що таке Нафтогаз.

Як і у людей, в організаціях важливу роль має ДНК, або те, що передається при народженні.

Я вже давав посилання на наш спецпроект з НВ, де я розповідаю про довгу та цікаву історію нафтогазової галузі, яка передувала створенню Нафтогазу.

Ця історія є важливою для розуміння Нафтогазу, хоча б тому, що у 80 тисячному колективі Нафтогазі є багато трудових династій, для яких вона є історією іхніх родин.

Але, мабуть, ще більш важливою є історія створення Державного комітету по нафті і газу і його трансформація у Нафтогаз України.

Бо мені самому часто здається, що я працюю в Державному комітеті, а не у сучасній компанії, і що для успішного завершення цієї транфсформації потрібно також успішно завершити ринкові реформи. Але повернемося до історії.

Розпався Радянський Союз. Україна стає незалежною, але для справжньої економічної свободи українців потрібно замінити радянську систему центрального планування на ефективну ринкову.

Перед нафтогазовим комплексом України постають нові виклики — як забезпечити злагоджену роботу всіх складових частин у нових економічних умовах.

Стара система руйнується, але нова не створюється через некомпетентність та імперську політику Росії.

У СРСР нафтогазовий комплекс України мав настільки велике стратегічне значення, що керувався з Москви. Після розпаду СРСР нафтогазові підприємства України залишилися без належного стратегічного управління.

Спробою вирішення цієї проблеми в контексті розбудови української державності стало створення у 1992 році Державного комітету по нафті і газу. Але відбувалося це вже на фоні стрімкого падіння економіки й розгулу організованої злочинності.

Саме організована злочинність була найбільш пристосованою до нових реалій. Вона зберігала неформальну централізацію ще з радянських часів. Фактично мало місце зрощення органів державної влади й організованої злочинності.

Нафтогазовий комплекс України потерпав від усіх цих проблем. Стратегічний розвиток галузі поступається пріоритетом розподілу сфер впливу між спрутом корумпованих можновладців та організованої злочинності.

Саме в ті роки на нафті й газі заробляють свої мільярди перші олігархи. За цих обставин масові неплатежі по всій системі доводять ситуацію до критичної межі, за якою через нестачу газу у системі вже наступить коллапс української промисловості та інфраструктури комунального побуту.

Держкомнафтогаз (потім — Держнафтогазпром) багато в чому був спробою «заскочити в потяг, який уже пішов», оскільки формат держкомітету більше відповідав плановій, а не ринковій економіці.

У ринковій економіці органи державної влади визначають державну політику і регулюють ринки, а не керують суб’єктами господарювання. Механізми державного управління не пристосовані до управління компаніями.

Необхідність перетворення Держкомнафтогазпрому на Національну вертикально інтегровану нафтогазову компанію давно назріла.

Питання було лише в тому, як «пробити» потрібне рішення на найвищому політичному рівні і хто очолить найбільшу компанію країни.

Юрий Витренко