Новий арбітраж проти Газпрому.

Газпром вимушений платити Нафтогазу за транзит на 700 млн дол більше за транзит, ніж Нафтогаз витрачає на весь імпортований газ.

Стокгольмський арбітраж дійсно об’єднав позови сторін в рамках нового арбітражного процесу.

З боку Газпрому позовні вимоги фактично полягають у том щоб «повернути все як було».

З боку Нафтогазу основні вимоги:

1. Переглянути транзитний тариф на 2018 та 2019 роки.

Таке право передбачено контрактом. Раніше ми також вимагали перегляду тарифу, але попередній арбітражний трибунал визнав, що запит на перегляд тарифу, який Нафтогаз відправив Газпрому у 2009 році, не відповідав формальним вимогам.

Навесні 2018 року ми відправили новий запит, який вже точно задовольняє всім формальним вимогам, тому ми розраховуємо на перемогу за цією вимогою.

2. Компенсувати збитки за невиконання Газпром контракту на поставку газу (зі змінами, внесеними попереднім арбітражним арбітражем).
Компенсації підлягає різниця між переглянутою контрактною ціною (формула якої була змінена попереднім арбітражним трибуналом) та ціною, за якою Нафтогаз вимушений заміщувати поставки газу від Газпрому поставками газу з Європи.

Загальна сума цих вимог з нашого боку вже перевищує 12 млрд. дол. (включно з відсотками). Ми довели нашу спроможність вигравати у Газпрому мільярди доларів в арбітражі, тому ми впевнені в обґрунтованості наших позовних вимог.

Новий арбітражний процес ніяк не відміняє обов’язок Газпрому заплатити нам 2,6 млрд. дол. за рішенням попеднього арбітражу (2,1 млрд. дол. ми вже стягнули і останні місяці стягуємо по 9 млн. дол.).

Нові-старі вимоги Газпрому виглядають як витрата часу та грошей з боку Газпрому — через простий принцип, що арбітраж не може виносити рішення по питаннях, які вже розглядалися в попередньому арбітражі.

Чому ж вони подали до нового арбітражу, а не просто продовжують боротися за апеляцію, яку вони подали на рішення попереднього арбітражу?

Моє особисте пояснення — вірогідно, що вони просто чекають на нових представників Нафтогазу.

Щоб з ними домовлятися про «повернення балансу у відносинах між компаніями».

Нагадаю, що цей баланс полягав у тому, що з України щорічно викачувалися мільярди до Газпрому, а тепер Газпром вимушений платити Нафтогазу за транзит на 700 млн дол більше за транзит, ніж Нафтогаз витрачає на весь імпортований газ.

Юрий Витренко