Це вже не перемога – ета зальот!

Цього разу українська рота включена до багатонаціонального батальйону «Альгердас», де також вчаться підрозділи США, Литви та Грузії. Вчимося разом долати ворога.

Той, хто очікує, що наші піхотинці зараз почнуть ламати плани навчань Combined Resolve XI, дуже помиляється. Тому що рота з 24-ї механізованої бригади грає роль не поганих, як ми звикли, а саме хороших хлопців. І якщо через наших доведеться вносити корективи в план, то це вже не перемога – ета зальот!

Вже стало традицією, що наші військові на міжнародних навчаннях формату Saber Junction, Combined Resolve та інших подібних входять до складу OpFor (Opposing force), або сил протистояння.

За будь-якого сценарію навчання, роль OpFor – представляти ворога, який має чинити опір та створювати складнощі для основних сил. Ну щоб навчання медом не здавалися. А лазерна система «miles» цьому посприяє.

Така концепція підготовки дає тільки позитивні результати.
Невеликий, добре підготовлений підрозділ OpFor може створити стільки траблів для основних сил, що останнім доведеться серйозно напружуватися, щоб виконати завдання. Все, як може бути в житті.

Згадайте епізод з останнього навчання Saber Junction, коли рота наших десантників обороняла місто. Бойовий досвід дозволив українцям влаштувати основним силам такий екшн, що останнім знадобилося більше чотирьох годин, щоб таки взяти містечко.

OpFor, зазвичай, менші за чисельністю та менш потужні за озброєністю. У фіналі погані хлопці завжди програють. Хоча бувають випадки, коли підрозділ OpFor аж ніяк програвати не хоче (знову згадайте наших десантників). І тоді основні сили кидають в бій все, що є. Але це також створює елемент навчання.

Звичайно, що в складі OpFor наші військові теж вчилися взаємодії з колегами по військовому цеху. Але на кожних міжнародних навчаннях головна увага приділяється підготовці саме BluFor, або основних сил.

Якщо погані хлопці роблять помилки, це лише їхні проблеми. А коли хороші хлопці роблять помилки, то алярм, організатори навчань можуть й внести корективи в хід навчання. І навіть переграти епізод заново. Тому що пріоритети інші. OpFor їдуть на навчання пограти. BluFor йдуть на оцінку сумісності.

Тому зараз наші «королівські» піхотинці будуть не просто грати заради гри. Їх впишуть в загальний план підготовки BluFor. І увага до них буде більш серйозна. І оцінка буде. Оцінять всіх, від командира роти до командира відділення.

Це зовсім не означає, що наші піхотинці гірші від десантників. У НАТО знають толк у підготовці військ. І залучення наших військових до тих, чи інших угруповань завжди продиктоване доцільністю.

Цього разу українська рота включена до багатонаціонального батальйону «Альгердас», де також вчаться підрозділи США, Литви та Грузії. Вчимося разом долати ворога. Кого? Хм, дивне запитання.

Так що спостерігаємо. Я думаю, і за цих умов наші впораються відмінно…