Акциз на цигарки зростає, а надходження від цього до бюджету чомусь зменшуються.

Влада постійно переконує українців, що у бюджеті замало грошей і єдиний вихід з боргової ями – підвищення податків. Бажано, для всіх.

З початком нового політичного сезону Верховна Рада та уряд зроблять чергову спробу підвищити податки – скандальний закон 5600 знову будуть обговорювати.

Крім цього, в Україні під гаслом боротьби за здоров’я українців, влада щороку підвищує акциз на тютюнові вироби.

Експерти в Уніан провели аналіз ситуації на тютюновому ринку та дослідили цікаві факти.

У 2021 р. Україна зіткнулася з парадоксальною ситуацією: акцизний податок на цигарки продовжив своє щорічне зростання на 20%, а відповідні акцизні надходження державного бюджету не те що не збільшилися взагалі, а й впали аж на 7,1%.

За даними Державної казначейської служби України, якщо за перше півріччя 2020 р. до державного бюджету надійшло 23,39 млрд грн внутрішнього тютюнового акцизу, то за перше півріччя 2021 р. цей показник склав лише 21,74 млрд грн.

Тобто незважаючи на підвищення ставки акцизного податку на сигарети на 20%, надходження відповідного акцизу зменшилися на 1,65 млрд грн.

Читайте также:  Військовим заборгували гроші.

Експертні дані свідчать, що зменшення надходжень акцизу до бюджету обумовлено стрімким зростанням рівня незаконної торгівлі тютюновими виробами, який зріс з 1,1% у 2016 р. до 12,8% у лютому 2021 р.

Інші статичні дані для порівняння: за перше півріччя 2021 р. було заплановано зібрати 25,16 млрд грн внутрішнього тютюнового акцизу, а фактично до бюджету надійшло на 3,42 млрд менше.

Це означає, що лише за 6 місяців цього року план надходжень акцизу на цигарки було недовиконано на 13,59%!

На думку експертів, щорічне підвищення акцизу на цигарки провокує зростання тіньового ринку та процвітання незаконної торгівлі тютюновими виробами. Щоб доходи бюджету реально зростали, а нелегальний обіг цигарок- ні, акцизний податок має підвищуватися дещо повільніше, а боротьба з корупціє швидше.

Але про що ми говоримо, це точно при Зе неможливо….