Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Чому ракетні удари ?

У четвер, 6 квітня, президент Трамп наказав нанести ракетні удари по сирійській армії – смілива, але й ризикована реакція на застосування сирійським президентом Башаром аль-Асадом хімічної зброї проти його власного народу, пише Джош Рогін (Josh Rogin) у The Washington Post.
Trump administration on Syria strikes: ‘Russia faces a choice’

У службових доповідних, розісланих американським урядовцям ввечері в четвер  адміністрація пояснила, чим вона керувалася, наказуючи провести ці удари, і який вибір тепер стоїть перед Росією.

Передбачалося, що ці документи будуть використані в якості відповідей на запитання журналістів, і їх зміст було узгоджено між усіма відомствами. В доповідних йдеться про те, що США провели серію ракетних ударів, в ході яких 59 високоточних крилатих ракет «Томагавк» були випущені по авіабазі сирійських урядових сил Шайрат. Як стверджує адміністрація, ця авіабаза пов’язана з реалізацією програми хімічної зброї сирійського режиму і безпосереднім чином пов’язана з атакою в Ідлібі, яка сталася у вівторок, 4 квітня.

«Ми робимо висновок з високою долею вірогідності, що атака із застосуванням хімічної зброї, яка відбулася раніше на цьому тижні, була проведена з цієї авіабази за допомогою засобів авіації і за наказом режиму Асада, – йдеться в документі. – З такою ж високою часткою впевненості ми вважаємо, що режим Асада застосував отруйну речовину нервово-паралітичної дії, схожу на зарин. Як ви знаєте, Дамаск і Москва запевнили нас, що ця хімічна зброя було знищена».

У цьому документі атаки Асада проти сирійських мирних громадян в Ідлібі і Хамі були названі проявами «кричущої жорстокості», яка привернула увагу світової спільноти до «безперервної різанини» в Сирії, а також до «тривожної ескалації» застосування хімічної зброї проти невинних громадян в останні кілька років.

У своїх перших заявах адміністрація США не пояснила, які закони США надали їй право застосувати силу в Сирії, проте вона послалася на неодноразові порушення міжнародного права з боку сирійського режиму. Увечері в четвер правовий відділ Білого дому виступив з додатковою заявою, в якій наведено більш конкретні аргументи.

Пояснюючи рішення завдати ракетних ударів, адміністрація посилається на Статтю 2 Конституції США, де йдеться про те, що президент має право захищати національні інтереси США. В даному випадку національний інтерес США полягає в тому, щоб «підтримувати регіональну стабільність, якій загрожує застосування хімічної зброї». Адміністрація Трампа стверджує, що таке обґрунтування нічим не відрізняється від обгрунтування застосування сили в Лівії, яке в 2011 році запропонувала адміністрація Обами.

«Дозволу від Конгресу не потрібно, – йдеться документі. – Ракетні удари США були виправданим застосуванням сили в силу декількох факторів, включаючи необхідність підтримувати регіональну стабільність, запобігати застосуванню хімічної зброї та захищати цивільне населення від злочинів проти людства».
За словами адміністрації, Росія намагається вселити міжнародній спільноті сумніви щодо того, хто саме несе відповідальність за застосування хімічної зброї проти сирійських громадян. Адміністрація також відкидає заяви російського уряду про те, що недавня атака була спрямована проти складу хімічної зброї, що належить опозиції.

«Це абсолютно неправдоподібна заява, що ображає тих невинних людей, які поплатилися своїми життями, – йдеться в документі. – Росія намагається пропагувати низку неправдивих тверджень, які поділяють тільки режим Асада і його прихильники.

Те ж саме вона намагалася робити після нападу на гуманітарний конвой ООН на півночі Алеппо, яке відбулося у вересні минулого року, і після застосування хімічної зброї в Гуті в 2013 році. Росія чинить так після кожного нового звірячого злочину, вчиненого режимом».

У цьому документі російський уряд звинувачується в порушенні умов угоди, укладеної в 2013 році з адміністрацією Обами після атак режиму Асада із застосуванням хімічної зброї. Зараз США наполягають, щоб Росія зробила вибір: або натиснути на Асада, або визнати своє дипломатичну безсилля.

«Росія стоїть перед вибором: або вона бере на себе відповідальність за те, щоб Асад виконав умову про передачу всіх запасів хімічної зброї (що раніше Росія пообіцяла домогтися), або вона визнає свою нездатність контролювати Асада, – йдеться в документі. – Росія повинна змінити свою позицію, якщо ми хочемо, щоб сирійський конфлікт був врегульований. І заради всього людства його необхідно врегулювати».

У цьому документі уряд Ірану теж критикується за багаторічну підтримку та надання допомоги жорстокому сирійському диктатору. Згідно з цим документом, іранська армія, шиїтські загони, Хезболла та інші їх союзники зіграли ключову роль у вбивстві сотень тисяч сирійців. В цілому адміністрація Трампа стверджує, що жорстокість режиму Асада і його рішення застосувати хімічну зброю «є очевидною загрозою для регіональної стабільності та безпеки, а також для інтересів національної безпеки США і наших союзників».

Дії Асада призвели до активізації таких терористичних угруповань, як «Ісламська держава» і «Аль-Каїда», до переселення мільйонів сирійців і дестабілізації регіону, йдеться в документі.

У його заключній частині робиться наступний висновок: «Застосування зброї масового знищення будь-яким суб’єктом знижує бар’єрну межу для тих, хто може спробувати взяти це за приклад, і загрожує міжнародному правовому режиму, який забороняє застосування хімічної зброї».

Цей документ ясно демонструє нам, як адміністрація Трампа сприймає Сирію. І чому вона вирішила нанести ракетні удари. Проте він все ж залишив кілька ключових питань без відповіді. І головний серед них: що ж буде далі?

Джош Рогін – оглядач секції «Глобальні думки» The Washington Post. Він пише про зовнішню політику і національну безпеку.