Документ від того, хто не вважає себе стратегом.

Президент затвердив ухвалену РНБО Стратегію економічної безпеки України до 2025 року.

Опускаючи пафосні заяви про боротьбу за все хороше проти всього поганого, зупинимось на основних показниках.

Стратегія передбачає критичний рівень інфляції 12%, тоді як значення цільового орієнтира зростання споживчих цін встановлено згідно з цільовим показником Нацбанку — 5%.

Зауважимо, що рівень інфляції у 12% може бути досягнутий вже наприкінці цього року, зважаючи на її постійне зростання.

Згідно зі стратегією, критичний рівень тіньової економіки визначений у 25% ВВП, цільовий показник — 13% ВВП. За оцінкою Міністерства економіки, рівень тіньової економіки в Україні у 2020 році становив 30% обсягу офіційного ВВП у проти 27% ВВП у 2019-му.

За неофіційними даними рівень тіньової економіки сягає 50%, і поки немає тенденції до зниження.

Як зазначено в документі, цільовий рівень зростання ВВП — 6%, тоді як урядовий прогноз зростання економіки на 2021 рік — 4,1%.

Цільовий показник валових міжнародних резервів України встановлено стратегією на рівні п’яти місяців імпорту (при нинішньому показнику 4,1 місяця імпорту), критична межа резервів — три місяці імпорту.

Читайте также:  Витрати на авіаперельоти Зеленського суттєво зросли.

Критична межа дефіциту держбюджету на рівні 3% ВВП із поправкою на те, що ця норма не стосується 2021 і 2022 років. Цільовий діапазон дефіциту держбюджету — 2-3% ВВП. Водночас співвідношення держборгу до ВВП не має перевищувати критичну межу в 60%, а цільовий рівень — 50%.

На кінець 2020 року співвідношення держборгу до ВВП становило 53,9%, а показник співвідношення державного і гарантованого державного боргу до ВВП на зазначений період становив 60,9%.

Згідно з документом, інвестиційно-інноваційна безпека за підсумками 2019 року мала показник у 31% у 2019 році та 29% за підсумком першого півріччя 2020 року, що свідчить про неможливість забезпечити стале економічне зростання в умовах поточної недостатності та ресурсної орієнтованості інвестицій.

Тож, замість змістовного та покрокового плану, маємо лише окреслені напрямки і необґрунтовані цифри. Знову «якось пропетляємо»?