Экономический обзор за неделю 04.02.2022
Гривня
Гривня за тиждень зміцнилася на 66 коп з 28,92 до 28,26 після невеликої паніки початку минулого тижня.
Вчора Нацбанк випустив Макроекономічний та монетарний огляд НБУ за січень 2022 року, в якому повідомив, що з початку року офіційний курс гривні до долара девальвував на 4,3%.
В НБУ підкреслили, що на курс гривні доволі сильно впливає геополітична ситуація й напруження через ймовірне нове вторгнення Росії в Україну. Такий інформаційний фон негативно позначився на очікуваннях учасників ринку, що призвело до зниження попиту та зростання дохідності українських активів на внутрішньому та зовнішньому ринках.
У результаті в січні залучення урядом коштів під час первинного розміщення ОВДП були незначними.
Зазначені чинники разом із значними бюджетними витратами наприкінці року сформували девальваційний тиск на гривню. Наразі ситуація стабілізується, підкреслили в регуляторі.
Для згладжування надмірних курсових коливань упродовж січня НБУ переважно проводив інтервенції з продажу іноземної валюти. Від’ємне сальдо інтервенцій у січні становило $1,3 млрд.
Таким чином, НБУ за місяць продав з резервів максимальний обсяг валюти з березня 2020 року.
Тим часом, економіка України повернулася до падіння
В грудні 2021р ключовий економічний показник- індекс виробництва базових галузей (ІВБГ), який включає промисловість, будівництво, сільське господарство, транспорт та торгівлю, знизився – на 0.7% р/р.
Основний внесок у падіння мало сільське господарство (знизилося на 31,8% р/р). Дефіцит та подорожчання енергоресурсів, висока вартість сировини, а також слабкий зовнішній попит на металеві руди зумовили падіння промисловості (на 1% р/р). Зокрема, через високі ціни на природний газ знизилося виробництво хімічної промисловості, гумових та пластмасових виробів. Через дефіцит вугілля поглибився спад в енергетиці. Відновилося падіння в оптовій торгівлі внаслідок скорочення експорту залізної руди та дефіциту вугілля в Україні.
52,8% громадян України зазначили, що за останній рік матеріальне становище їхньої сім’ї погіршилося, а кількість боргів українців за 2 роки зросла на 70%. За 2020-2021 рік чисельність боргів у Єдиному реєстрі боржників (ЄРБ) зросла на 2,7 млн, а їх сумарна кількість збільшилась на 70%. Ззаборгованість з оплати комунальних послуг зросла за два роки — бiльш нiж вдвiчi. Загальний борг на 1 грудня 2021-го становить 72,7 млрд грн.
Україна та Туреччина підписали Угоду про вільну торгівлю
За попередніми прогнозами, угода щорічно даватиме +2,2% до ВВП України. Товарообіг зросте на 38%. Документ передбачає встановлення Туреччиною 0% мит на 10 337 товарних позицій, що складає 95% від загальної кількості товарів, які експортуються Україною. Крім того, ще на 1348 товарних позицій будуть діяти тарифні квоти або зменшені мита.
Ринок нафти на торгах у четвер знову переписав максимуми з 2014 року
Вперше за 7 років ф’ючерси на американський сорт WTI пробили 90 доларів за барель, а контракти на Brent перевищили позначку 91 після того, як американські ЗМІ синхронно повідомили про наявність розвідданих, які показують, що Росія готує провокацію для початку війни на Донбасі.
Поширення фейкових повідомлень
The New York Times, з посиланням на високопоставлених американських чиновників, повідомила, що у планах російських військових поширення фейкових повідомлень про бомбардування терористичних ЛДНР українськими збройними силами та визнання атак геноцидом російськомовного населення.
СNN, також посилаючись на офіційних осіб, пише, що Москва збирається використовувати як сasus belli відео, що інсценує наслідки вибуху, що нібито стався, – з тілами, знищеними спорудами, «фейковим» українським озброєнням і турецькими «дронами». При цьому, за американськими даними, вже йде найм акторів, які мають зіграти роль скорботних за жертвами.
Ескалація російсько-українського конфлікту та можливі санкції становлять ризик для ринку нафти та нафтопродуктів, зазначає Уоррен Паттерсон, аналітик із сировинних ринків ING.
Росія посідає друге місце у світі з видобутку нафти, качаючи 10,5 млн барелів на добу, з яких 5 млн йдуть на експорт, головним чином до Європи (53%).
А світові ціни на продовольство зросли до максимуму за 11 років
У січні 2022 року світові ціни на продовольчі товари зросли на 1,1% порівняно з показником грудня. Про це йдеться в даних ФАО (продовольча і сільськогосподарська організація ООН). Значення індексу продовольчих цін ФАО склало 135,7 пунктів — максимуму з квітня 2011 року.
Facebook впав рекордно в історії американських бірж
А що на Волл-стріт. Facebook впав рекордно в історії американських бірж.
Акції Meta Platforms – материнської компанії Facebook – впали на 26% на відкритті торгів у Нью-Йорку після того, як квартальний звіт компанії показав прибуток гірший за прогнози і перше за 18 років скорочення аудиторії. Імперія Цукерберга, яка програє конкуренцію TikTok і населена «ботами», частка яких, за деякими оцінками, сягає половини всіх аккаунтів, подешевшала на 220 млрд доларів – суму, яку можна порівняти з річним ВВП таких країн, як Греція та Португалія.
Обвал капіталізації Meta у номінальному вираженні став найбільшим за всю історію біржових торгів у США.
Число активних користувачів на місяць склало 2,91 мільярда, а щодня – 1,929 мільярда. Обидва показники недотягнули до очікувань, а останній знизився порівняно із третім кварталом уперше за всю історію Facebook.
Дякую!