Фермери в Україні виробляють лише 10% агропродукції.

У світі фермерські господарства виробляють понад 85% світових обсягів аграрної продукції. В Україні цей показник становить близько 10%.

За формою організації праці 90% усіх агрогосподарств світу – родинні ферми.

У Європі цей відсоток ще вище: у Нідерландах — 98%, у Польщі – понад 90%. За даними Союзу українського селянства на 1 січня 2021 року в Україні нараховується 16 660 фермерських господарств. 2009-го року їх було 40 000. І лише 77 сімейних фермерських господарств.

За кількістю землі наділ українського фермерства — 15%, приблизно 4,5 млн га. При цьому, фермери забезпечують трохи більше 10% валового виробництва сільськогосподарської продукції.

Для підвищення рівня продовольчої безпеки та стабільності на ринку харчових продуктів необхідно збільшити кількість фермерів, підвищити ефективність сільгоспвиробництва.

Але влада цим питанням не переймається. Сума дотацій для фермерів останніми роками не перевищує 15-25 грн на гектар. Тоді як у світі цей показник коливається від 250 до понад 400 євро.

Приміром, у Європі — приблизно 300 євро на гектар, в Японії — 600 євро.

До проблеми відсутності фінансових стимулів можна додати масові перешкоди для доступу до землі, обмеження доступу до ринків збуту продукції відсутність належного захисту права приватної власності рейдерські атаки.

Як наслідок, чимало фермерських господарств закриваються. Близько 7% власників таких господарств із західних областей України виїхали працювати на полях колег-фермерів за кордоном. Ще приблизно 10-12 тис. українських фермерів працюють “в тіні”.

Зауважимо, що ООН оголосила 2019-2028 роки десятиліттям сімейних фермерських господарств.

В Україні влада підтримує лише великий агробізнес, на звичайних фермерів можна не звертати уваги, адже вони лобістів не мають і відкати не дають.

Читайте также:  Під виглядом швидкої цифровізації Мінцифри підтримує дорогих іноземних постачальників та знищує національного виробника.