Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Лише верхівка айсберга.

Про інтеграційні процеси.

Для країни, яка три роки перебуває по суті у стані війни, надзвичайно важливим є напрям євроатлантичної інтеграції та безпеки. За останній рік завершено створення бази стратегічних документів у сфері національної безпеки та оборони, затверджено комплексний пакет допомоги НАТО Україні. Ми почали переведення сектора безпеки та оборони на стандарти НАТО.

Схвалено Стратегічний оборонний бюлетень України, спрямований на забезпечення практичної реалізації положень Воєнної доктрини. Ми реально перебудовуємо ЗСУ та маємо набагато спроможнішу та дієздатнішу армію.

Щодо відстоювання інтересів України у світі.

Україна подала кілька судових позовів проти Російської Федерації.

 • Це позови у Міжнародний суд ООН щодо протидії фінансуванню тероризму.
 • Це п’ять позовів України проти РФ до Європейського суду з прав людини за фактами окупації Криму, військової агресії на Сході України, щодо порушення прав людини на окупованих територіях і незаконного вивезення дітей-сиріт до РФ. Попередній розмір позовних претензій становить 1 трлн грн.
 • Мін’юст підготував шостий позов у Європейський суд з прав людини, що стосується подій на Сході і в Криму в 2015-2016 році, і чекає узгодження з Меджлісом кримськотатарського народу.
 • Україна також оскаржує в СОТ російські обмеження транзиту, захищаючи інтереси своїх експортерів.

Ми постійно інформуємо світову громадськість про порушення Росією міжнародного права в Україні, стежачи за тим, щоб санкції проти агресора не послаблювалися, і працюючи над трансатлантичною єдністю в цьому питанні.

Україна завершила виконання 144 вимог ЄС для отримання безвізового режиму, і 6 квітня Європейський Парламент ухвалив рішення про безвізовий режим для України. Залишилось ще кілька процедурних кроків. Сподіваюсь, що в липневу відпустку до країн Європи українці вже зможуть їхати, просто придбавши квитки, без будь-яких довгих візових процедур.

Ми багато робимо для підтримки малого та середнього бізнесу щодо просування на ринок ЄС.

Україна приєдналася до програми COSME – європейської програми підтримки малих та середніх підприємців, яка дає їм доступ до 0,9 млрд.євро в консультаціях, тренінгах, навчаннях та повноцінної участі у Європейській мережі підприємств. Ми ліквідували низку торговельних подразників та інших проблемних питань у відносинах з ЄС і продовжуємо спрощувати умови ведення бізнесу з Європою.

Україна уклала кілька масштабних угод з ЄС .

Назву лише приклади: щодо підтримки реформи державного управління на 104 млн. євро та щодо фінансування заходу “Антикорупційна ініціатива ЄС в Україні” на 16 млн євро.

Рік тому було підписано угоду між Урядом України та Європейською Комісією про фінансування «U-LEAD, якою передбачено виділити 97 млн. євро на підтримку реформи місцевого самоврядування, децентралізації, а також регіонального розвитку.

Крім того, укладено Додаткову угоду про фінансування Програми підтримки секторальної політики України.

Ця Угода дозволяє використати 50 млн. євро на реалізацію проектів Державної стратегії регіонального розвитку на період до 2020 року. Україна отримала наприкінці 2016 року перший транш у сумі 23 млн. євро, який буде спрямовано на реалізацію відібраних на конкурсній основі проектів регіонального розвитку.

Також Україна та ЄС підписали оновлений Меморандум про взаєморозуміння щодо співпраці у сфері енергетики, який закріплює стратегічну роль України як країни-транзитера.

У рамках реформи децентралізації в Україні створено 366 нових об’єднаних територіальних громад. Органи місцевого самоврядування отримали нові повноваження, зокрема, щодо управління фінансовими ресурсами.

Багато зрушень відбулося у сфері правоохоронних органів, юстиції та свободи.

 • У 2016 році розпочали роботу нові підрозділи патрульної поліції у 32 містах України загальною чисельністю понад 12 тис. працівників.
 • Створено Національне антикорупційне бюро України.
 • Розпочато роботу Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК).
 • Хай з проблемами, але таки впроваджено електронне декларування.
 • Почало роботу Національне агентство з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
 • Ухвалено низку конституційних змін в рамках судової реформи, спрямованих на деполітизацію та незалежність судової влади. Ці зміни підвищують професійні стандарти судочинства, попереджають етичні і корупційні ризики, підвищують вимоги до суддівського корпусу та відповідальність суддів шляхом обмеження імунітету. Завдяки внесеним конституційним змінам стало можливим оновлення суддівського корпусу, згідно з європейськими стандартами та очікуваннями людей.
 • Крім того, створено кращі умови для належної роботи прокуратури, адвокатури та системи виконання судових рішень, розпочато процес формування нового складу Верховного суду України.
 • Законом прокуратура позбавлена низки функцій, решту докорінно змінено.
 • Із вересня минулого року по всій Україні розпочали працювати понад 400 бюро правової допомоги.
 • Звернувшись до них, кожен мешканець територіальної громади може отримати безкоштовні консультації з правових питань та скористатися електронними сервісами Мін’юсту.
 • Завдяки цим бюро майже 2000 осіб отримали виправдувальні вироки або рішення про закриття кримінального провадження.

Мабуть, найбільше змін відбулося в економіці і торгівлі.

Наведу кілька цифр.

 • Підсумком року стало зростання ВВП на 2,4 % при максимальному прогнозі в 1,5%.
 • Український експорт товарів до ЄС у 2016 році зріс на 3,7%, а за два місяці 2017 р. – на 16,2%.
 • За результатами 2016 року, ЄС став найбільшим торговельним партнером України. Частка ЄС склала 37,1% загального експорту товарів України, а також 43,7% — імпорту.
 • Видано понад 50 000 сертифікатів із перевезення товарів EUR.1.
 • Затверджено 113 «уповноважених експортерів».
 • Із 27 актів європейського секторального законодавства, визначених Угодою, в Україні ухвалено 24 технічних регламенти, з яких 22 вже є обов’язковими до застосування.
 • Розпочато процедуру підписання Угоди про оцінку відповідності та прийнятність промислової продукції ACAA для уникнення подвійної сертифікації у трьох сферах (низьковольтного обладнання, електромагнітної сумісності, безпеки машин).
 • У 2016 році було затверджено 1443 національних стандарти, з них − 1320 ідентичних міжнародним та європейським.
 • Нарешті, створено компетентний орган у сфері санітарних та фітосанітарних заходів – Держпродспоживслужба України.
 • Право експорту на ринки ЄС отримали 278 вітчизняних виробників продукції тваринного походження, з яких 98 – це підприємства, що виробляють харчову продукцію.
 • Зокрема, минулого року Україна отримала дозвіл на експорт до ЄС молочної продукції. 1
 • 5 українських підприємств пройшли перевірку та отримали право поставок своєї продукції до Європи.
 • У сфері митного контролю зараз впроваджується система «єдиного вікна», яка дозволить скоротити здійснення контролю до 4 годин.
 • Розпочато процедуру приєднання України до конвенції Пан-Євро-Мед, країни-учасниці якої використовують ідентичні преференційні правила походження товарів (використання сировини за принципом діагональної кумуляції).
 • У 2016 році було знято/спрощено частину валютних обмежень для юридичних та фізичних осіб.
 • Одна з найбільших перемог – з 1 серпня 2016 року усі державні закупівлі в Україні здійснюються через систему публічних електронних закупівель ProZorro. Загальна економія завдяки використанню ProZorro склала близько 10 млрд гривень у 2016 році.
 • Україна набула статусу повноправної сторони Угоди СОТ про державні закупівлі, що дасть можливість вітчизняним компаніям вийти на ринок GPA обсягом 1,7 трлн дол. США.
 • Нарешті, ухвалено два найважливіших закони, яких потребувала наша енергетика: у вересні минулого року – закон про НКРЕКП (незалежного національного регулятора у сфері енергетики та комунальних послуг),
 • а позавчора народні депутати ухвалили закон «Про ринок електричної енергії України», який приводить правила на ринку електроенергії у відповідність до Третього енергетичного пакету ЄС.

У рамках перетворення Чорнобильської зони на екологічно безпечну територію наприкінці минулого року відбулося насування нового безпечного накриття над зруйнованим блоком ЧАЕС.

Важлива перемога у сфері транспорту: кілька європейських авіакомпаній-лоукостерів заявили про наміри працювати на українському ринку авіаперевезень або вже розширили свою присутність на ньому.

Є гарні зміни для наших вчених.

Набрав чинності Закон України «Про наукову і науково-технічну діяльність», яким збільшено фінансування науки згідно зі стандартами ЄС – 1,7% ВВП з 2020 року; 3% ВВП – до 2025%.

Програмою ЄС з підтримки інноваційної діяльності «Горизонт-2020» погоджено фінансування діяльності за понад 60 проектами із загальною вартістю понад 11 млн. євро.
Україна приєдналася до найбільшої грантової програми ЄС «Креативна Європа», метою якої є розвиток культури та креативних індустрій.

Закладено фундамент перетворень у сфері охорони здоров’я.

Кабінет Міністрів ухвалив Концепцію реформи фінансування системи охорони здоров’я України. Затверджено Концепцію розвитку системи громадського здоров’я в Україні. З 1 квітня в Україні стартувала програма “Доступні ліки”, за якою держава адресно відшкодовує вартість ліків для хворих на серцево-судинні захворювання, бронхіальну астму й цукровий діабет II типу.

І на завершення про один з моїх улюблених проектів – Invictus games («Ігри нескорених»).

Це міжнародний проект за участі воїнів, поранених та не переможених, до якого ми приєдналися завдяки небайдужим українцям. Цієї весни розпочалася підготовка національної збірної до участі в «Iграх» у вересні в Торонто. Днями на Хрещатику відбудеться концерт на підтримку наших хлопців, що братимуть участь у відбіркових національних змаганнях. Будемо вболівати, допомагати, та частіше згадувати про те, скільки всього тяжкого ми вже пройшли.

І вірити, що найкраще – попереду.

Скоро.

Треба лише не опускати руки.

Ivanna Klympush-Tsintsadze