Міненерго знову штовхає сектор відновлюваної енергетики до стану невизначеності.

І хоча основною темою вчорашнього засідання Антикризового штабу під головуванням Прем’єр-міністра стало затвердження Плану дій щодо реалізації Меморандуму у сфері постачання теплоенергії та гарячої води, не обійшлись без обговорення нагальних питань, від вирішення яких залежить вихід із кризи сектору відновлюваної енергетики.

Міненерго знову штовхає сектор відновлюваної енергетики до стану невизначеності.

Перше на що звертаю увагу – Міненерго намагається змінити існуючу систему державної підтримки не вирішуючи ключові питання ринку, а лише перекладаючи проблему як стоки паперів з однієї в іншу сторону без змін по суті. Юрій Вітренко висвітлив бачення щодо визначення податку на викиди СО2 основним джерелом для здійснення сплат за «зеленим» тарифом, збільшивши його до 10 євро за тонну викидів, та зменшивши натомість розмір тарифу на передачу Укренерго, з коштів якого здійснюються виплати.

Проте від таких змін жодного ефекту не слід очікувати, адже платниками як тарифу, так і податку є ті самі промислові підприємства. Перш ніж переходити на новий рівень та змінювати підходи до визначення джерел виплати зеленого тарифу маємо виконати існуючі зобов’язння, на яких ми неодноразово акцентували увагу.

Читайте также:  Сім років тому почалася війна на Донбасі.

Мова йде про те, що через абсолютно зухвале рішення НКРЕКП, яке повністю вийшло за межі правового поля, а саме прийняття настанови, вказані кошти були перераховані у пропорції 50/50 між виробниками ВДЕ та Енергоатомом, заборгованість перед виробниками зеленої генерації була погашена лише на 35% від необхідної суми, яка мала б надійти ще наприкінці 2020 року (було сплачено 3,125 млрд. грн.).

До речі фінансовий ефект від розподілу коштів таким чином на атомну генерацію також відсутній, адже очільник Енергоатому доповів, що заборгованість сягає 22 млрд. грн. і починаючи з квітня підприємство потребуватиме додаткового фінансування.

Тому найближчим часом має бути прийняте рішення, яке забезпечить надходження кредитних коштів від одного з банків в повному обсязі на покриття заборгованості саме перед виробниками «зеленої» генерації.

Більше того маємо вже найближчий час прийняти зміни до Держбюджету та передбачити підтримку інвесторам у секторі, адже в протилежному випадку заплатимо більшу ціну – втратимо останніх інвесторів, які ще не повністю зневірились у дієвості намірів Уряду.

Читайте также:  Кто важнее Ермак или Зеленский ?