Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Монополія Газпрому.

Маємо цікаву інфографіку з нашого річного звіту про використання газу європейським країнами у 2016 році. Блакитні стовпчики – газ від Газпрому, зелені – з інших джерел. Якщо блакитний більший за зелений, Газпром постачає в цю країну більше половини її потреби у газі.
За цією картинкою можна робити геополітичні висновки про можливість тиску з боку Росії на ті чи інші європейські країни.
Так, у зоні великого ризику знаходяться Німеччина, Туреччина, Польща, Угорщина, Австрія, Чехія, Словакія, Греція, Данія, для яких поставки Газпрому забезпечують більше половини їхніх потреб.
Повністю залежать від газпромівських поставок Болгарія та Фінляндія.
Зауважимо, що для більшості країн Центральної, Східної та Південної Європи така залежність є вимушеною: обмеження їхніх газотранспортних мереж та антиконкурентна поведінка Газпрому не залишають їм вибору.
Через дискримінаційну цінову політику росіян у цьому регіоні склалася нелогічна ситуація: газ часто можна купити дешевше у західноєвропейських постачальників, ніж у Газпрому. Що ми і робимо.
Взагалі не купували газпромівський газ у 2016 році Україна, Іспанія, Бельгія, Норвегія, Португалія, Ірландія та Хорватія.
Так само як і Польща, ми імпортували у 2016 році 11,1 млрд кубометрів газу. Але в України було кілька десятків постачальників, а у Польщі – один.