Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ОТРУЙНИЙ КИСЛЯК

Сергій Іванович Кисляк вже багато років є послом Росії до США. Це власне він організував пишну вечерю у своєму триповерховому, витонченому особняку в чотирьох кварталах на північ від Білого дому, куди й запросив Майкла Макфола за кілька тижнів до того, як той зайняв пост американського посла до Росії.

Це був, як згадував Макфол, “найбільш незвичайний обід”, на якому подали п’ять страв російської кухні “фьюжн” на 50 посадкових місць. Проте обід виділявся однією головною особливістю: всі його учасники були посадовими особами, які безпосередньо брали участь у виробленні політики щодо Росії для адміністрації Барака Обами, в тому числі високопоставлені чиновники від Пентагону та Державного Департаменту.

“Я захоплювався тим, як він намагався проникати вглиб нашого уряду, розвиваючи стосунки з різними людьми”, – сказав пан Макфол, після вечері в кінці 2011 року, – “Я був вражений тим, як він організував такого роду спілкування, як він влаштовував розваги, але завжди з політичною метою”.

Успіх в мережевому маркетингу Кисляка привів його в центр розповсюдження протиріч і зробив його найбільш видним, хоча й «політично радіоактивним», послом у Вашингтоні. Вже два радника президента Трампа зіткнулися з проблемами, колі не повідомили про контакти з Кисляком. Спочатку Майкл Флінн був змушений піти з посади радника з національної безпеки, а тепер і генеральний прокурор Джефф Сешнс визнав факт двох розмов, про які він раніше не повідомив на слуханні перед вступом на посаду. Посол Кисляк зустрівся також і з зятем Трампа і його радником, Джаредом Кушнером.

Побудувавши дипломатичну кар’єру ще в Совєтському Союзі, 66-річний Кисляк мало скидається на героя драми. Він зустрічався з американськими офіційними особами протягом багатьох десятиліть і був постійно присутнім на дипломатичній сцені Вашингтона протягом останніх дев’яти років. Повний і сердечний, з легкою посмішкою і вільною англійською з легким акцентом, він твердий у відстоюванні жорсткої політики Росії.

Запросивши додому представників “мозкових центрів,” що обговорювали контроль над озброєнням, він незмінно демонструє запеклий захист Російської інтервенції в Україні і критикує американців за те, що він називає лицемірством. А вже після цих дискусій запрошує партнера розділити вечерю.

“Не всі з нас, включаючи мене, спочатку оцінили його стиль спілкування”, – розповив президент Центру національних інтересів Дімітрій К. Саймс, прихильник більш тісних російсько-американських відносин, який організував звану вечерю в своєму будинку для Кисляка після його прибуття до Вашингтона і регулярно запрошує його на події у його центр.

Саме Саймс представив Кисляка Трампу у квітні минулого року на заході, влаштованим його центром у готелі Mayflower у Вашингтоні. Кисляк був одним з чотирьох послів, які сиділи в першому ряду під час виступа Трампа, запрошеного Центром. Саймс зазначив, що тодішній сенатор від Алабами Джефф Сешнс також був там.

Російське посольство не відповіло в четвер на наш лист, але Кисляк говорів про свої зв’язки з американськими офіційними особами в листопаді минулого року, коли виступав у Стенфордському університеті та говорив щодо російського втручання у вибори в США. Тоді Кисляк повторив позицію свого уряду – він, як і Росії не брав участі у військових діях (російської – “их там нет” – ред.). Він сказав, що є природнім для дипломатів бути присутніми на публічних заходах, зокрема політичних з’їздах і програмних промовах закордонних кандидатів.

“Це нормальна дипломатична робота, – те, що ми робимо: це наша робота: розібратися, пізнати людей, як республіканців, так і демократів”, – сказав він. – “Я працюю в США так довго, що знаю майже все”.

Навіть деякі критики російської політики підтвердили, що це не дивно, що Кисляк познайомився з людьми в оточенні Трампа. “Це було частиною його роботи”, – сказав Стівен Пайфер, колишній посол в Україні, який нині працбє в інституті Brookigs. – “Я не бачу нічого поганого у зустрічі, як такій, і я не думаю, що це щось незвичайне для сенатора – поговорити з Кисляком.”

Експерт з переговорів по контролю над озброєннями з дипломом Московського інженерно-фізичного Інституту, Кисляк спочатку служив у посольстві у Вашингтоні з 1985 по 1989 рік наприкінці існування СРСР. Він став першим представником Росії в НАТО і був послом у Бельгії з 1998 по 2003 роки. Потім повернувся до Москви, де провів п’ять років у ролі заступника міністра закордонних справ.

Він був призначений послом у Вашингтоні в 2008 році.

“Він блискучий, високопрофесійний дипломат — привітний, приємний, неймовірно гарний спеціаліст з контролю над озброєннями та російсько-американських відносин вже десятиліття”, – сказав Сергій Караганов, радник заступника керівника АП РФ з питань зовнішньої політики.

Деякі російські зовнішньополітичні експерти порівнюють його з Анатолієм Добриніним, радянським послом у Вашингтоні з 1962 по 1986 роки і мотужним політичним гравцем в обох столицях. До недавнього часу, принаймні, Кисляк грав більш стриману, спокійні роль, і став навіть менш помітним у Москві.

“Я б описав його як вищий орган влади Росії щодо Сполучених Штатів”, – сказав аналітик із зовнішньої політики Володимир Фролов.

Питання про контакти наближених Трампа та російських чиновників показали, що обидві сторони, певно, знали, що американські спецслужби уважно стежити за рухами Кисляка і прослуховували його телефонні дзвінки.

Марія Захарова, речник МЗС РФ виступила з «викривальною промовою» в ході свого щотижневого брифінгу, у якому типово для Росії агресивній манері виправдовувала дипломата, який може бути причетним до шпигунства. Вона навіть завила про «низький професійний рівень» американських ЗМІ.

“Я вам відкрию військову таємницю: дипломати працюють, і їх робота полягає в налагодженні контактів в країні, де вони присутні”, – сказала вона. – “Це скрізь записано. Якщо вони не здійснюють ці контакти, не беруть участь у переговорах – то вони не є дипломатами.”

Поки Путін не повернувся на посаду російського президента у 2012 році і не воскресла напруженість у відносинах між Вашингтоном і Москвою, Кисляк був популярним господарем прийомів, особливо на вихідні, у маєтку на Піонер Поінт в штаті Меріленд (адміністрація Обами зі скандалом аказала закрити його в грудні минулого року через хакерські атаки). Одного разу, він запросив американців, які вели переговори щодо договору New Start з ядерних озброєнь та їх сім’ї на вечірку до маєтку. В той же час, його російські охоронці забрали дітей його гостей і катали їх на човні Кисляка.

У ході переговорів про укладення договору, згадує Макфол, Кисляк часто дзвонив міністру оборони та іншим зацікавленим сторонам, всупереч бажанню американців обмежити його канали зв’язку. “Він активно пробував знайти тріщини і розбіжності серед нас”, – сказав Макфол.

“Він дуже розумний, дуже досвідчений, завжди добре підготовлений”, – сказав Ніколас Бернс, колишній заступник держсекретаря, який вів переговори щодо трьох резолюції про санкції проти Ірану в ООН про Кисляка. – “Але він може бути цинічним, неспокійним і негнучким, адже має радянський менталітет. Він був дуже агресивним щодо США”.

Частину цієї агресії було продемонстровано на виставці в Стенфорді на заході восени, який вів пан Макфол. Кажуть, що він був відправлений у Вашингтон, щоб поліпшити відносини. Кисляк назвав сфери можливого співробітництва, але потім різко перейшов до довгого списку образ, звинувачуючи США у втручанні по всьому світі (типова поведінка для росіїських дипломатів – ред.).

Коли ж Кисляка запитала про російські “помилки”, він не погоджувався. Дипломат сказав, що найбільш серйозні проблеми з США полягають у тому, що вони вважають свою країну винятковою. “Різниця між вашою винятковістю і нашою, – що ми не намагаємося нав’язати вам нашу, але ви не соромитесь нав’язати нам вашу”, – сказав він. – “Це не те що ми поважаємо”.

Кисляк сказав колегам, що незабаром покине Вашингтон, і ймовірно, взагалі буде замінений. Його ім’я недавно спливло в Організації Об’єднаних Націй в якості кандидата на нову посаду відповідального за Антитерористичну політику. Цю посаду раніше займав посол Росії в ООН Віталій Чуркін, який помер минулого місяця, нині пост залишається вакантним.

Для пана Кисляка Вашингтон вже ніколи не буде таким як раніше. Йому стало дуже самотньо, і він навіть сказав своїм приятелям, що він вельми здивований, що люди, які раніше шукали його компанії, тепер його уникають.

 

Neil MacFarquhar та Peter Baker, The New York Times, 02.03.2017