Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Про Юлю.

Гадаю це вже зрозуміли всі крім юле-ботів, юле-філів та юле-крейзі (останніх, на жаль, таки чимало). Сьогодні був продемонстрований один типовий приклад цієї брехні. Хто дивиться зараз Погоджувальну раду, міг почути натхненний спіч Тимошенко про її боротьбу проти ринку землі та черговий план провести якийсь там референдум.

Про саму проблему ще напишу окремо, бо вона того вартує. А зараз про перепалку, яка після цього виникла.

Ляшко тицьнув Юлію Тимошенко носом у підписаний нею ж урядовий законопроект “Про ринок земель”. Пані взяла репліку й заявила, що все це брехня, ніколи нічого подібного вона не пропонувала, а ринок земель бачить і бачила лише у формі викупу державою земельних паїв від тих власників, які їх хочуть позбутися, та ще через якусь неконкретизовану підтримку фермерства.

Я людина скурпульозна, законопроекти читав і нині переглядаю. А цей урядовий проект дуже добре пригадую.

Так от, законопроект Юлія Володимирівна внесла до Ради 28 лютого 2008 року. Він не був проголосований, оскільки ряд його норми (продаж сільськогосподарських земель іноземним громадянам, іноземним державам і особам без громадянства) були настільки провокаційними, що викликали загальний спротив у всіх, окрім членів Батьківщини. Але Юлія Володимирівна не відкликала й не вносила змін до свого законопроекту.

Його з Ради відкликав уже уряд Азарова в березні 2010 року.

У пояснювальній записці Юля посилається на свій же Закон про бюджет на 2008 рік, де норми про створення дієвого ринку землі вже були присутні та була вимога прийняти саме цей закон.

Ще у пояснювальній є цілком резонне посилання на пункти Земельного кодексу, згідно яких усі необхідні законодавчі норми для функціонування вільного ринку землі уже прийняті, але залишається ще неврегульованим положення про земельні торги (аукціони). Тому, вказується, що прийняття саме цього урядового законопроекту остаточно розблокує ринок землі й перетворить її на реальний товар.

А тепер до самого проекту й чим він кардинально відрізняється від нинішніх ініціатив Уряду й Президента, які Тимошенко жорстоко критикує.

Більшість норм юлиного проекту цілком прийнятні й повністю випливають з Земельного кодексу та переговорних домовленостей її ж уряду з МВФ. Саме так! У цей самий час Юля вела переговори з МВФ і погоджувалася буквально на все, включно з ринком землі, підняттям пенсійного віку тощо.

Але є й кардинальна відмінність –  і Гройсман, і Порошенко взагалі не розглядають можливості продажу українських земель іноземцям.

Що пропонує Тимошенко? Читаємо дослівно частину 1 статті 3:

1. Суб’єктами ринку земель є власники та покупці земельних ділянок (прав на них):

 • громадяни та юридичні особи України;
 • територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування;
 • держава в особі відповідних органів державної влади;
 • іноземні громадяни та особи без громадянства;
 • іноземні юридичні особи, спільні підприємства, засновані за участю іноземних юридичних та фізичних осіб;
 • іноземні держави.

Так от, перші три пункти – це те, що відповідає також і позиції нинішньої влади. Три останні пункти – це вже на совісті виключно Юлії Володимирівни. Навіть мене трохи коробить від думки, що сільськогосподарську землю мають купувати особи без громадянства та й навіть “іноземні держави”. Саме так: не зарубіжні фізичні чи юридичні особи, а саме іноземні держави!!!

Це ж уже справжня окупація виходить!

А тепер пару слів щодо об’єкту продажу.

Логічно було б, щоб повністю звільнити від обмежень на продаж-купівлю реальних власників земельних паїв. Ну яке ваше право, панство Тимошенко й Ляшко, диктувати власнику, що він має робити зі своєю власністю, чому ви змушуєте його віддавати свою землю за копійки в примусову аренду латифундистам чи через тіньові схеми продавати (саме так: тіньовий ринок земель оперує сотнями тисяч гектарів!) за ті ж копійки свою землю гігантським агрохолдингам?!

Уряд і Президент уже висловлювалися, що це новітнє кріпацтво треба негайно скасувати, але погоджувалися на можливість тимчасового обмеження продажу державних і комунальних земель, щоб, як кричить Ляшко, не скупили наш стратегічний ресурс.

Нагадаю: “наш” – це те, що спільне громадське, державне, а те, що вже приватне – це вже не “ваш”, панове нардепи.

Що ж запропонувала продавати прем’єр-міністр Тимошенко? Читаємо вже частину 2 статті 3:

2. Об’єктами ринку земель, що виставляються для продажу, є:

 • земельні ділянки державної або комунальної власності відповідного цільового призначення та функціонального використання;
 • земельні ділянки відповідного цільового призначення та функціонального використання, що перебувають у власності громадян та юридичних осіб України, або частки у праві
 • спільної власності на земельні ділянки;
 • земельні ділянки, конфісковані за рішенням суду;
 • право на оренду земельної ділянки на встановлений строк оренди або речове право;
 • об’єкт іпотеки або застави.

Юлія Володимирівна запропонувала абсолютно вільний (дикий) ринок усього земельного фонду країни. Розпайована земля, яка є власністю самих селян чи їх об’єднань згадана лише в другому пункті. Перший пункт – це всі землі резерву держави чи місцевого самоврядування.

На мить задумалися: якби тоді це реалізували саме в такій формі, то ми б уже не мали жодного квадратного метра для кримських татар, яким довелося втікати з окупованого Криму, чи для ветеранів АТО.

Три останні пункти несуть особливі ризики при нереформованій правовій системі. Фактично Тимошенко запропонувала невідкладно легалізувати схему примусового відчуження й продажу сільгоспземель через фактори юридичного свавілля.

Колись прийде час і на це, уже доволі скоро, але в 2008-му, коли про жодну судову реформу навіть не йшлося, такі пропозиції були особливо підозрілими.

Отака …[дурничка] получилася, як казав колись дідусь Панас із “Надобраніч, діти”. Але для тих, кому “Юля – наше все”, навіть найжорсткіша правда очі не коле. Проте думаючих людей таки більше

Taras Chornovil