Роснефть хоче експортувати газ в Європу через агентську угоду.

Роснефть хоче експортувати газ в Європу через агентську угоду.

ЗМІ пишуть, що Роснефть хоче експортувати газ в Європу через агентську угоду з Газпромом.

По-перше, це доводить правоту нашої юридичної позиції, що інші компанії можуть експортувати газ з Росії, просто вони це мають робити через Газпром, який визначений як «єдиний експортний канал» і оператор російської газотранспортної системи.

По-друге, зовсім необов’язково робити це через Північний потік. Точкою виходу (експорту) з Росії може бути газовимірювальна станція Суджа на кордоні РФ-Україна. А далі ми вже самі забезпечимо транзит через Україну в Європу. Група Нафтогаз може організувати такий транзит так само, як ми його організовуємо для Газпрому.

Звертаємо увагу на те, що без доступу третіх сторін, таких як Роснефть, але не тільки, Північний потік-2 не буде відповідати європейським правилам і, відповідно, не може бути сертифікований.

Також зауважимо, якщо доступ третіх сторін буде забезпечено тільки до Північного потоку-2, а до інших газопроводів з Росії до Європи, зокрема через Україну, Газпром буде продовжувати блокувати такий доступ, то німецький регулятор все одно не має сертифікувати Північний потік-2 за європейськими правилами, оскільки буде порушено «принцип солідарності».

Читайте также:  Шапитолий времен Зеленского.

На необхідність дотримання цього принципу німецьким регулятором вказав нещодавно європейський суд за позовом Польщі.

Ну і наприкінці зауважу, що Газпром має розблокувати доступ до української газотранспортної системи не тільки для Роснефть, а і для європейських компаній та для експортерів з Центральної Азії. Інакше Північний потік-2 ніколи не має бути сертифікований і ніколи не має запрацювати в комерційному режимі.