Сьогодні День пам’яті Костянтина Калініна – фундатора української авіації

Сьогодні День пам’яті Костянтина Калініна – фундатора української авіації

Сьогодні День пам’яті Костянтина Калініна – видатного льотчика та авіаконструктора, фундатора української авіації. У двадцятих – на початку тридцятих років минулого століття його вважали одним із найперспектившніих радянських авіаконструкторів, а його літаки, виконані за аеродинамічною схемою «літального крила», лягли в основу надзвукової авіації майбутнього.

Бажання літати

Костянтин Калінін народився 5 лютого 1887 року у Варшаві. Екстерном закінчив реальне училище у Варшаві, а згодом з відзнакою – учительський інститут в Андрєєві. У 1909-му вступив до елітного Одеського піхотного юнкерського училища, яке з відзнакою закінчив 1912-го. Там він уперше побачив політ аероплана, пілотованого піонером російської авіації Михайлом Єфімовим. Відтоді Костянтином Калініним оволоділо бажання літати.

У роки Першої світової Калініна призвали на військову службу. Брав участь у боях під Двинськом, нагороджений орденом Св. Станіслава. Але весь цей час мрій про авіацію не полишав і на початку 1916 року домігся направлення на навчання до Гатчинської військової авіашколи.

У 1918–1919 роках служив в авіації Армії Української Держави й УНР. Після того, як український національно-визвольний рух зазнав поразки й до влади прийшли більшовики, почав служити в авіації Червоної Армії. Його кликав із собою в Америку Сікорський, але він вирішив лишитись на Батьківщині. Навчався в академії Повітряного флоту в Москві, але за політичні переконання був виключений. Повернувся в Україну, працював завідувачем конструкторського бюро на Київському авіаційному заводі № 6, здобув вищу освіту в Київському політехнічному інституті (1925). Наступного року переїхав у Харків, де організував конструкторське бюро.

Читайте также:  Таран: Следующий этап оборонной реформы - перевод управленческих процессов ВСУ на новую доктринальную базу к 2022 году

Сьогодні День пам’яті Костянтина Калініна – фундатора української авіації

Впродовж 1923–1938 рр. під керівництвом Калініна створено 25 типів літаків та їх модифікацій. Серед них – 19 цивільних машин і 6 військових. Крім того, випущено 12 типів дослідних машин.

Костянтин Калінін створив надпотужний літак К-1. Цей літак став першою вітчизняною пасажирською повітряною машиною, рекомендованою до серійного виробництва (вироблено їх десять). Також К-1 використовувався для пасажирських перевезень і аерофотознімань до 1930 року. У цьому літакові Калінін почав реалізовувати ідею уніфікації власних конструкцій, що дозволяло знижувати витрати на розробку, підвищити його надійність і технологічність. Така уніфікація полегшувала льотчикам освоєння нової техніки.

Головним у житті авіаконструктора став літак К-7

Літак Калініна К-7 за своїми технічними рішеннями випередив час на кілька десятиліть. Робота над ним розпочалася ще у 1929 році. К-7 являв собою фактично одне величезне крило розмахом у 53 м і площею у 454 кв. м. Літак проєктувався як багатоцільовий. Його пасажирський варіант розрахований на 128 пасажирів.

Також розроблено і військовий варіант К-7, який міг нести до 16,6 тонни бомбового навантаження або 112 парашутистів із відповідним озброєнням. Однак випробування літака закінчилися катастрофою у листопаді 1933-го: під час третього заходу на посадку літак раптом перестав слухатися рулів і врізався у землю. У пожежі загинули 15 осіб ‒ із двадцяти членів екіпажу і дослідників.

Сьогодні День пам’яті Костянтина Калініна – фундатора української авіації

Ця трагедія стала тяжким ударом для Костянтина Олексійовича. І вже в 1934-му керівництво ГУАП виступило проти продовження роботи над модернізованими К-7. Так розпочалася «чорна» смуга у житті Костянтина Калініна, довжиною у роки. У квітні 1938-го його арештували у підмосковному селищі Пушкіно, на дачі конструктора Гроховського, де він тимчасово мешкав із сім’єю, беручи участь у заводських випробуваннях літака К-13.

Невдовзі за вироком Військової колегії Верховного суду СРСР від 22 жовтня 1938 року «за участь в антирадянській діяльності, шпигунство і проведення шкідницької діяльності» авіаконструктора розстріляли (за іншими даними – помер у тюрмі від тортур і виснаження).

Костянтин Калінін посмертно реабілітований 10 серпня 1955-го … «за відсутністю складу злочину». Відомий учений-математик Іван Артоболевський у 1972 році, коли не стало Ігоря Сікорського, сказав: «Ось були два великі авіаконструктори – Ігор Сікорський і Костянтин Калінін. Першого Америка поховала як національного героя, а іншого у нас ніхто не знає. Його на вершині слави знищили молодим у себе вдома». У серпні 2014-го на території КПІ відкрито пам’ятник видатному авіаконструкторові.

Підготувала Анна Макарчук