Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Жорстокий бій між Росією і Україною.

На додаток до сутичок на сході України і повномасштабної торгово-економічної війни – в західних судах між Росією і Україною також точиться бій. Поки що рахунок майже рівний, пише Леонід Бершидський в Bloomberg.

When Russia and Ukraine Battle in Court, the West Wins


У середу суддя Верховного суду Великобританії Вільям Блер (William Blair), старший брат колишнього британського прем’єр-міністра Тоні Блера, виніс рішення про те, що Україна представила «необґрунтований захист» в зв’язку з несплатою за єврооблігаціями в розмірі $3 млрд., отриманими президентом України Віктором Януковичем в грудні 2013 року – менш ніж за три місяці до того, як він втік з України.

Суддя відхилив прохання України про проведення судового розгляду і заявив, що хотів би у цій справі розмежувати закон і «тривожну» політичну та військову ситуацію, викликану російською анексією Криму та підтримкою Москвою сепаратистів на сході України.

Це тільки тимчасове рішення, але зараз, швидше за все, Лондонський суд, до якого апелювала Росія після того, як Україна відмовилася виплатити борг, може вирішити, що Україна повинна заплатити відсотки у розмірі $700 000.  Для лондонських судів більш важливо підтримувати захищене англійським законом право на єврооблігації, ніж політичні аргументи України.

Якщо це станеться, Україна з її обмеженим бюджетом, невпевненим економічним зростанням і нестабільними відносинами з Міжнародним валютним фондом отримає збільшення приблизно на 15% розміру державного боргу. Колишній міністр фінансів Наталія Яресько, для якої невиплати за облігаціями були частиною нібито успішної стратегії скорочення боргу, недавно були призначена врегульовувати реструктуризацію боргу Пуерто-Ріко в розмірі $625 000 (екс-міністр фінансів України Наталія Яресько стала виконавчим директором Ради з фінансового управління і контролю Пуерто-Ріко – Ред.).

Це, однак, не єдиний фронт, на якому розгортається судова війна між Росією й Україною та її західними союзниками. «Роснєфть», державна російська нафтова компанія, спробувала переконати Європейський суд зняти з неї санкції, введені через Україну. Компанія стверджує, що санкції порушують її свободу ведення бізнесу, її право на приватну власність, а також створюють нерівні умови для учасників цього ринку.

Однак на цьому тижні суд постановив, що Європейський Союз має право «посилювати збитки, які несе Російська Федерація за свої дії, спрямовані на підрив територіальної цілісності України». Суд визнав справедливим: «Роснєфть» як компанія, контрольована державою, має так само нести відповідальність.

Якби суд виніс рішення на користь «Роснєфті», це було б набагато більшою перемогою для Росії, ніж позитивне рішення по боргу у $3 млрд.  Воно б відкрило шлюзи для всіх російських організацій, що знаходяться під санкціями, аби вони також домагалися відшкодування. І це фактично обмежило б європейські санкції щодо російської влади та її персон.

Невеликі шанси Росії і ще в одному випадку.

Міжнародний суд ООН провів слухання за позовом України проти Росії щодо анексії Криму та підтримки тероризму в сепаратистських «народних республіках» на сході. Українці навели переконливий аргумент: крім очевидного факту, що Росія контролює Крим, є багато свідчень участі Росії в східному конфлікті.

Коли Грузія подала на Росію в Міжнародний суд з прав людини (після короткої війни між двома країнами в 2008 році) за визнання Росією двох регіонів, які відкололися від Грузії, суд відхилив скаргу з процедурних підстав. А саме: Грузія не намагалася домовлятися про вирішення проблеми до звернення в суд.

З Україною це буде складніше: переговори тривали, але прийняті на них рішення не виконуються. Це буде перемогою для України, якщо суд вирішить заглибитися в суть звинувачень. І, в майбутньому, для Києва може бути призначена значна грошова компенсація.

У Росії – «глибокі кишені» і кваліфіковані юристи. Вона може затягувати процес, вибивати процедурні бонуси і вигравати на юридичних формальностях. Що може навіть призвести до додаткових економічних труднощів для України через легальне скорочення державного кордону.

Але світ запорошених юридичних фоліантів завжди визнає чесну гру, до якої хоче приєднатися Україна. І від якої відійшла в останні роки Росія у своєму жорстокому протистоянні з Києвом. У цьому сенсі Захід виграє незалежно від підсумкового результату.

$3 млрд.  – це була частина пропонованого Росією пакету допомоги в розмірі $15 млрд. , які обіцяв Путні в обмін та те, щоб Україна не підписувала угоду про асоціацію з ЄС. Янукович пристав на це, що викликало масові протести.

Volodymyr Ariev